Spotkanie przedświąteczne PTG

16 grudnia 2014 r. dyrektor Alfred Kijowski, mgr Małgorzata Bosek i mgr Justyna Przepadło uczestniczyli w dorocznym spotkaniu przedświątecznym członków Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Tegoroczne spotkanie zostało połączone z obchodami 40-lecia Olimpiady Geograficznej. Pracę oddziału w bieżącym roku podsumował dr hab. Adam Hibszer. Ponownie Bytomskie Koło PTG zostało uznane za najprężniej działające w katowickim oddziale organizacji.

Dyrektor Alfred Kijowski odebrał z rąk przewodniczącego Katowickiego Oddziału PTG, dra hab. Adama Hibszera, legitymację członkowską PTG.

35 dni na lodowcach Alaski

"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -
czyta tylko jedną stronę"

Św. Augustyn

11 grudnia 20014 roku odbyła się ostatnia w tym roku kalendarzowym prelekcja Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Mistrzem ceremonii był Wojciech Grzesiok, który opowiedział nam o swojej wyprawie "35 dni na lodowcach Alaski". Zobacz zaproszenie

Wojciech Grzesiok jest absolwentem naszej szkoły, działa w Zarządzie Polskiego Związku Alpinizmu, był nominowany do nagrody „Kolosy 2007” za podróże do Kirgizji (w latach 2004-2007) i do nagrody „Kolosy 2008” za pierwszą w historii próbę opłynięcia jeziora Bajkał wpław. Wraz z siostrą Martą prowadził serię programów podróżniczych „Hop na Glob” dla telewizji TVS.

W drugiej części spotkania wręczone zostały nagrody w szkolnym konkursie wiedzy o WWF Polska. Konkurs, którego głównym organizatorem była mgr Karina Dyba został objęty patronatem Bytomskiego Koła PTG.

Pierwsze miejsce zajęła Natalia Stepień z klasy II d, na miejscu drugim uplasowała się Agata Całus z klasy III f, a trzecie miejsce ex aequo zajęli Agnieszka Dulka z klasy II e i Adrian Płuska z klasy III d. Serdecznie gratulujemy!!!

Kraków - szlakiem nieznanych kultur i obyczajów

2 grudnia 2014 r. uczennice klasy III f uczęszczające na zajęcia geograficznego koła zainteresowań wzięły udział w wycieczce do Krakowa zorganizowanej przez członków Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Celem opiekunów wycieczki było pokazanie Krakowa z nieco innej strony niż zwykle, zgodnie z tematem "Kraków - szlakiem nieznanych kultur i obyczajów". Trasa wycieczki obejmowała wizytę w Muzeum Bursztynu, przejście przez wzgórze wawelskie, zapoznanie się z ekspozycjami w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Druga część trasy wiodła przez krakowski Kazimierz, gdzie grupa zwiedziła Synagogę Remu i pobliski cmentarz żydowski.

Ważnym akcentem wizyty w mieście królewskim była obecność na pokazie ręcznej produkcji cukierków w Ciuciu Cukier Artist, czyli w Najmniejszej na Świecie Fabryce Cukierków. Zobaczyliśmy, w jaki sposób w XXI w. produkuje się tam łakocie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII - wiecznych małych manufaktur. Na koniec tych miejskich zajęć terenowych w Rynku zapoznaliśmy się z ofertą tradycyjnego świątecznego jarmarku.

Koniecznie dodać należy, że najważniejszą i najbardziej ekscytującą częścią naszej wycieczki była możliwość spotkania i rozmowy z najwybitniejszym polskim reżyserem Andrzejem Wajdą.

Opiekunowie wycieczki - dyr Alfred Kijowski, mgr Marta Guja i mgr Justyna Przepadło dziękują naszym wycieczkowiczom za miłe chwile spędzone w Krakowie.

Toruń - miasto piernika i Kopernika

"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -
czyta tylko jedną stronę"

Św. Augustyn

20 listopada 2014 r. w naszej szkole odbyła się prelekcja autorstwa Marty Guji, Krzysztofa Handzel i Justyny Przepadło "Toruń - miasto piernika i Kopernika". Spotkanie zostało zorganizowane przez członków Bytomskiego Koła Terenowego Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Gościliśmy Dyrektora szkoły mgr Alfreda Kijowskiego, nauczycieli i uczniów naszej szkoły oraz Gimnazjum nr 2 w Bytomiu, a także liczne grono naszych szanownych absolwentów. Zebrani poznali legendy toruńskie, środowisko geograficzne, atrakcje turystyczne Torunia, a także sławne postaci związane z tym miastem. Ważną częścią spotkania była możliwość degustacji prawdziwych toruńskich pierników. Zobacz zaproszenie

Wykłady w Wydziale Nauk o Ziemi

16 października 2014 r. uczniowie klasy II A LO oraz członkinie geograficznego koła zainteresowań uczestniczyli w wykładach dra Andrzeja Boczarowskiego "Budowa Układu Słonecznego" i "Ziemia we Wszechświecie". Wykłady odbyły się w Wydziale nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu, z którym nasza szkoła współpracuje. Opiekunami grupy były mgr Marta Guja i mgr Justyna Przepadło.

Wykłady w Wydziale Nauk o Ziemi

13 listopada 2014 r. uczniowie klasy IIA LO kolejny raz zawitali w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu.

Tym razem celem wizyty było uczestnictwo w wykładach dra Wojciecha Krawczyńskiego "Datowanie dziejów Ziemi" oraz dra Andrzeja Boczarowskiego "Budowa wnętrza Ziemi". Uczniowie poznali metody określania względnego i bezwzględnego wieku skał, dowiedzieli się, w jaki sposób ustalono wiek Ziemi, a także - w jaki sposób zbudowana jest nasza planeta.

Uczestnictwo w zajęciach uniwersyteckich było możliwe dzięki współpracy naszej szkoły z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Ślaskiego w Sosnowcu.

Opiekunami grupy były mgr Marta Guja i mgr Justyna Przepadło

Wydawca
Dyrektor ZSO nr 5 w Bytomiu
Alfred Kijowski
Opiekun serwisu
Jolanta Bednorz
Stałe tematyczne zespoły redakcyjne
Bytomskie Koło Terenowe PTG

Justyna Przepadło
Marta Guja
Karina Dyba
Monika Maruszczyk
Szkolne Koło PCK
Justyna Przepadło
Justyna Janicka
Monika Maruszczyk
Marta Guja
Szkolne Koło LOP
Karina Dyba
Osiągnięcia
Krystyna Marusiak
Biblioteka
Justyna Janicka
Monika Maruszczyk
Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Marta Guja
Anna Mrozek
Samorząd Uczniowski Liceum
Anna Okwiecińska
Joanna Sitek
Zespół redakcyjny bieżącego roku szkolnego
Teksty
Jolanta Bednorz
Joachim Bednorz
Anna Meiser
Zdjęcia
Archiwum UM w Bytomiu
Archiwum ZSO 5 w Bytomiu