Spotkanie przedświąteczne PTG

{phocagallery view=category|categoryid=18|limitstart=3|limitcount=1|type=1}16 grudnia 2014 r. dyrektor Alfred Kijowski, mgr Małgorzata Bosek i mgr Justyna Przepadło uczestniczyli w dorocznym spotkaniu przedświątecznym członków Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Tegoroczne spotkanie zostało połączone z obchodami 40-lecia Olimpiady Geograficznej. Pracę oddziału w bieżącym roku podsumował dr hab. Adam Hibszer. Ponownie Bytomskie Koło PTG zostało uznane za najprężniej działające w katowickim oddziale organizacji.

Dyrektor Alfred Kijowski odebrał z rąk przewodniczącego Katowickiego Oddziału PTG, dra hab. Adama Hibszera, legitymację członkowską PTG.

{phocagallery view=category|categoryid=117|type=1}

35 dni na lodowcach Alaski

{phocagallery view=category|categoryid=18|imageid=401|type=2}"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -
czyta tylko jedną stronę"

Św. Augustyn

11 grudnia 20014 roku odbyła się ostatnia w tym roku kalendarzowym prelekcja Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Mistrzem ceremonii był Wojciech Grzesiok, który opowiedział nam o swojej wyprawie "35 dni na lodowcach Alaski". Zobacz zaproszenie

Wojciech Grzesiok jest absolwentem naszej szkoły, działa w Zarządzie Polskiego Związku Alpinizmu, był nominowany do nagrody „Kolosy 2007” za podróże do Kirgizji (w latach 2004-2007) i do nagrody „Kolosy 2008” za pierwszą w historii próbę opłynięcia jeziora Bajkał wpław. Wraz z siostrą Martą prowadził serię programów podróżniczych „Hop na Glob” dla telewizji TVS.

W drugiej części spotkania wręczone zostały nagrody w szkolnym konkursie wiedzy o WWF Polska. Konkurs, którego głównym organizatorem była mgr Karina Dyba został objęty patronatem Bytomskiego Koła PTG.

Pierwsze miejsce zajęła Natalia Stepień z klasy II d, na miejscu drugim uplasowała się Agata Całus z klasy III f, a trzecie miejsce ex aequo zajęli Agnieszka Dulka z klasy II e i Adrian Płuska z klasy III d. Serdecznie gratulujemy!!!

{phocagallery view=category|categoryid=115|type=1}

Kraków - szlakiem nieznanych kultur i obyczajów

{phocagallery view=category|categoryid=18|imageid=401|type=1}2 grudnia 2014 r. uczennice klasy III f uczęszczające na zajęcia geograficznego koła zainteresowań wzięły udział w wycieczce do Krakowa zorganizowanej przez członków Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

Celem opiekunów wycieczki było pokazanie Krakowa z nieco innej strony niż zwykle, zgodnie z tematem "Kraków - szlakiem nieznanych kultur i obyczajów". Trasa wycieczki obejmowała wizytę w Muzeum Bursztynu, przejście przez wzgórze wawelskie, zapoznanie się z ekspozycjami w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Druga część trasy wiodła przez krakowski Kazimierz, gdzie grupa zwiedziła Synagogę Remu i pobliski cmentarz żydowski.

Ważnym akcentem wizyty w mieście królewskim była obecność na pokazie ręcznej produkcji cukierków w Ciuciu Cukier Artist, czyli w Najmniejszej na Świecie Fabryce Cukierków. Zobaczyliśmy, w jaki sposób w XXI w. produkuje się tam łakocie na bazie technologii zaczerpniętej z XVII i XVIII - wiecznych małych manufaktur. Na koniec tych miejskich zajęć terenowych w Rynku zapoznaliśmy się z ofertą tradycyjnego świątecznego jarmarku.

Koniecznie dodać należy, że najważniejszą i najbardziej ekscytującą częścią naszej wycieczki była możliwość spotkania i rozmowy z najwybitniejszym polskim reżyserem Andrzejem Wajdą.

Opiekunowie wycieczki - dyr Alfred Kijowski, mgr Marta Guja i mgr Justyna Przepadło dziękują naszym wycieczkowiczom za miłe chwile spędzone w Krakowie.{phocagallery view=category|categoryid=111|type=1}

Toruń - miasto piernika i Kopernika

{phocagallery view=category|categoryid=18|limitstart=3|limitcount=1|type=2}"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -