Notice: getimagesize(): Read error! in /plugins/content/phocagallery/phocagallery.php on line 1258

Spotkanie przedświąteczne PTG

17 grudnia 2013 r. w Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbyło się doroczne spotkanie przedświąteczne członków Oddziału Katowickiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Bytomskie Koło PTG oraz ZSO Nr 5 w Bytomiu na spotkaniu reprezentowały mgr Marta Guja oraz mgr Justyna Przepadło. Pracę oddziału w bieżącym roku podsumował dr Adam Hibszer oraz prof. Maria Z. Pulinowa. Ponownie Bytomskie Koło PTG zostało uznane za najprężniej działające w katowickim oddziale organizacji.

Anglia i Walia według Leszcza

"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -
czyta tylko jedną stronę"

Św. Augustyn

26 listopada 2013 r. - w ramach działalności Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego - odbyła się w naszej szkole kolejna prelekcja - "Anglia i Walia według Leszcza". Tym razem gościliśmy naszego absolwenta Jakuba Laszczyka. W spotkaniu poświęconemu Anglii i Walii wzięli udział uczniowie, absolwenci i nauczyciele, którzy wysłuchali relacji "Leszcza" z wyprawy do Wielkiej Brytanii. Ponadto za sprawą p. Kariny Dyby, która podjęła się współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, naszym specjalnym gościem był pluskwiak porphyrophora polonica, popularnie zwany czerwcem polskim.

Zobacz zaproszenie Zobacz informacje nt. pluskwiaka czerwca

W kraju Konfucjusza, cesarzy i Kung-Fu

"Świat jest księgą,
a człowiek, który nie  podróżuje -
czyta tylko jedną stronę"

Św. Augustyn

21 listopada 2013 r. - w ramach działań podejmowanych przez Bytomskie Koło Terenowe Polskiego Towarzystwa Geograficznego - odbyła się w naszej szkole prelekcja dr Joanny Jaromin z Regionalnego Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu. W spotkaniu poświęconym Chinom wzięli udział uczniowie, absolwenci i nauczyciele, którzy wysłuchali ciekawych informacji o konfucjonizmie, chińskich cesarzach i wybranych atrakcjach turystycznych Chińskiej Republiki Ludowej.

Zobacz zaproszenie

Wykłady na Wydziale Nauk o Ziemi

31 października 2013 r. uczniowie VIII Liceum Ogólnokształcacego oraz Gimnazjum nr 14 w Bytomiu wzięli udział w wykładach zorganizowanych na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. Wykłady poprowadził dr Andrzej Boczarowski, pracownik naukowy Zakładu Biogeografii i Dydaktyki Geografii Katedry Geografii Fizycznej Wydziału Nauk o Ziemi UŚ. Tematem wykładów były "Hydrosfera Ziemi" i "Lądolody". Organizatorkami i opiekunkami wyjazdu edukacyjnego były mgr Joanna Sitek, mgr Marta Guja i mgr Justyna Przepadło.

Wykład inauguracyjny PTG

24 października 2013 r. nauczycielki Małgorzata Bosek, Marta Guja, Monika Maruszczyk i Justyna Przepadło reprezentowały ZSO nr 5 w Bytomiu na wykładzie inaugurującym kolejny sezon działalności Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Sosnowcu. Zebrani wysłuchali wykładu mgr Elżbiety Markowiak z Zarządu PTG Katowice "W TPN - najpopularniejszym polskim parku narodowym".

Dzień Ziemi 2013

W dniu 6 maja 2013 r. w naszej szkole miało miejsce uroczyste podsumowanie działań związanych z Dniem Ziemi 2013. W spotkaniu udział wziął dr Adam Hibszer z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego i jednocześnie przewodniczący Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, które obok WWF Polska, objęło nasze działania patronatem.

Odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięskim uczestnikom konkursów plastycznego i wiedzy pt. „Duże drapieżniki w Polsce”. Pani mgr Małgorzata Bosek wygłosiła prelekcję „Duże drapieżniki Polski”. Uczniowie klas III b i III c pod kierunkiem mgr Anny Meiser przedstawili krótki film pt. „Dwa kapturki” a szkolny chór pod kierunkiem mgr Jolanty Wąsek uświetnił uroczystość swoim repertuarem.

Po zakończeniu tej części zaproszeni goście i uczniowie mogli uczestniczyć w degustacji kaw i herbat z całego świata oraz wysłuchać prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczniów klasy II A LO.

WYNIKI KONKURSU WIEDZY „DUŻE DRAPIEŻNIKI W POLSCE”:

Miejsce  Nazwisko i imię  Klasa  Szkoła  Liczba punktów
 1  Barszczak Aleksandra  1  Gimnazjum nr 7  52
 2  Sęczkowski Dominik  2a  Gimnazjum nr 14  51
 3  Medyńska Aleksandra  1  Gimnazjum nr 8  48
 3  Kupis Kornelia  1b  Gimnazjum nr 2  47

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO „DUŻE DRAPIEŻNIKI W POLSCE”:

Miejsce   Nazwisko i imię   Klasa   Szkoła   Kategoria
 1  Szydełko Maria  3a  Gimnazjum nr 14  portret drapieżnika
 1  Gąsiorek Kacper  2d  Gimnazjum nr 14  makiety i rzeźby
 1  Tajchman Karolina  3d  Gimnazjum nr 14  makiety i rzeźby
 2  Dybowska Karolina  3b  Gimnazjum nr 14  portret drapieżnika
 2  Stępień Izabela  2b  Gimnazjum nr 2  makiety i rzeźby
 2  Kardas Krzysztof  3e  Gimnazjum nr 14  makiety i rzeźby
 2  Barańska Vanessa  3b  Gimnazjum nr 8  portret drapieżnika
 3  Gudacz Jagoda  1  Gimnazjum nr 2  portret drapieżnika
 wyróżnienie  Charłampowicz Alicja  2b  Gimnazjum nr 2  plakat edukacyjny
 wyróżnienie  Tajchmann Nicole  2g  Gimnazjum nr 14  portret drapieżnika

Zdjęcia z imprezy wykonane zostały przez mgr Justynę Przepadło oraz Małgosię Napiórkowską z kl. III b.