Dzień Ziemi 2012

{phocagallery view=category|categoryid=18|limitstart=3|limitcount=1|type=1}{phocagallery view=category|categoryid=33|type=1}

W dniu 20 kwietnia 2012 r. obchodziliśmy w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 5 im. J.F. Kennedy’ego w Bytomiu  Dzień Ziemi.

Z tej okazji koło terenowe Polskiego Towarzystwa Geograficznego zorganizowało konferencję naukową „Ochrona Morza Bałtyckiego sprawą nas wszystkich”. Konferencji towarzyszyło również podsumowanie dwóch miejskich konkursów: wiedzy (dla szkół gimnazjalnych) oraz plastycznego (dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) „Ochrona ssaków bałtyckich”. Należy podkreślić wysoki poziom zarówno wiedzy jak i talentów plastycznych wszystkich uczniów.

Honorowe patronaty nad konkursami objęły następujące organizacje i instytucje: Polskie Towarzystwo Geograficzne - Oddział Katowice, WWF Polska oraz Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.

Nowością w naszych działaniach było wykorzystanie zdobyczy technologii rzadko wykorzystywanych w szkołach. Dzięki uprzejmości mgr Klaudyny Sergot ze Stacji Morskiej w Helu mogliśmy obejrzeć specjalnie dla nas nagrane filmy, z których dowiedzieliśmy się, na czym polega praca w stacji w Helu. {auto popup="true" divid="tv0002"}20120421DzienZiemi.xml{/auto}{avrpopup type="lightbox" id="tv0002"}Zobacz nagrania{/avrpopup}

Wykorzystując Skype’a, połączyliśmy się z kolei z Panią Moniką Łaskawską z WWF Polska, która opowiedziała nam, na czym polegają działania w ramach „Błękitnego Patrolu”.

Składamy podziękowania dla:

1. Moniki Łaskawskiej - koordynatora „Błękitnego Patrolu” w projekcie „Ssaki bałtyckie”, WWF Polska.
  2. Klaudyny Sergot - „Błękitna Szkoła”, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
  3. Pawła Blocha - koordynatora projektu „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce”, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
  4. prof. UG dr hab. Krzysztofa Edwarda Skóry - Kierownika Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
  5. dr Adama Hibszera - przewodniczącego Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Zakład Biogeografii i Dydaktyki Geografii w Katedrze Geografii Fizycznej.
  6. Katarzyny Marondel -  doktorantki Katedry Rekonstrukcji Środowiska Geograficznego Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
Oto lista laureatów konkursów:

KONKURS WIEDZY:
I miejsce - Adam Pieczka (Gimnazjum nr 10)
II miejsce - Klaudia Sobczak (Gimnazjum nr 14)
II miejsce - Karolina Piotrowska (Gimnazjum nr 7)
III miejsce - Adrian Błazik (Gimnazjum nr 14)

KONKURS PLASTYCZNY (GIMNAZJUM):

Kategoria -  RZEŹBA:
I miejsce - Kacper Gąsiorek (Gimnazjum nr 14)
II miejsce - Alicja Świniarska (ZSO nr 7)
III miejsce  - Izabela Stępień (Gimnazjum nr 2)

Kategoria - PROJEKT:
I miejsce - Victoria Krzanowska i Alicja Cwalińska (Gimnazjum nr 13)
I miejsce  - Katarzyna Farys i Martyna Mól (Gimnazjum nr 13)
II miejsce - Karolina Tajchman (Gimnazjum nr 14)
II miejsce - Alicja Świniarska oraz Marta Koronowska (ZSO nr 7)

Kategoria - PLAKAT:
I miejsce - Cezary Maszczyk (Gimnazjum nr 10)
II miejsce - Małgorzata Napiórkowska (Gimnazjum nr 14)
III miejsce - Paulina Rossa (Gimnazjum nr 11)
IV miejsce - Marta Koronowska (Gimnazjum nr 11)
V miejsce - Agata Stadnicka (Gimnazjum nr 2)

KONKURS PLASTYCZNY (SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE):

Kategoria - PLAKAT:
I miejsce - Magdalena Śliwińska (IV LO)
II miejsce - Marzena Sobolewska (VIII LO w ZSO nr 5)
III miejsce - Jessica Nawrocka (PSB)
III miejsce - Dominika Hansel (VIII LO w ZSO nr 5)

Gratulujemy wszystkim uczniom!

Członkowie PTG Bytom  pragną podziękować również sponsorom oraz wszystkim uczniom naszej szkoły, którzy pomagali w organizacji Dnia Ziemi.

Pomysłodawcy i organizatorzy, członkowie PTG Bytom: mgr Justyna Przepadło (geografia, EDB, PO), mgr Marta Guja (j. angielski), mgr Małgorzata Bosek (biologia), mgr Karina Dyba (biologia), mgr Monika Maruszczyk (religia).

Honorowe patronaty

{phocagallery view=category|categoryid=21|type=1}Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 5 w Bytomiu uzyskał wsparcie merytoryczne oraz honorowe patronaty organizacji WWF Polska, Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego nad realizowaną akcją dotyczącą ochrony Morza Bałtyckiego.

Przy współpracy z w/w instytucjami w najbliższym czasie zorganizowane zostaną dwa konkursy na szczeblu miejskim dotyczące ochrony ssaków bałtyckich oraz konferencja naukowa „Ochrona Morza Bałtyckiego sprawą nas wszystkich” (20.04.2012 r.).

Grupa nauczycieli koordynujących powyższe działania (mgr Małgorzata Bosek, mgr Karina Dyba, mgr Marta Guja, mgr Monika Maruszczyk oraz mgr Justyna Przepadło) dziękuje za pomoc naukową Pani Monice Łaskawskiej z WWF Polska, Panu Pawłowi Blochowi oraz Pani Klaudynie Sergot ze Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu oraz dr Adamowi Hibszerowi z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.  Zobacz potwierdzenie objęcia patronatem