Kilometry dobra dla Domu Nadziei

Nasza szkoła ponownie włączyła się w akcję charytatywną „Kilometry Dobra”. I tym razem nasze działania wspierają bytomski Dom Nadziei. Celem jest zebranie funduszy na remont podwórka, budowę siłowni i boiska do koszykówki.

Fundacja „Dom Nadziei” jest organizacją pożytku publicznego, która od 1995 roku prowadzi jedyny na Górnym Śląsku stacjonarny i całodobowy ośrodek leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży w wieku od 14 do 21 lat. Pomaga nie tylko osobom uzależnionym, ale również ich rodzinom. W codziennych działaniach kieruje się wartościami chrześcijańskimi.

Podstawą działania organizacji jest wolność i godność człowieka. Osoby działające w „Domu Nadziei” przywracają nadzieję młodzieży oraz ich rodzinom. W każdej chwili służą pomocną dłonią, będąc do dyspozycji każdego, kto potrzebuje pomocy.

Jednym z działań promujących tę szlachetną akcję, a podjętych przez opiekunki Szkolnego Koła PCK - Monikę Maruszczyk i Justynę Przepadło oraz uczennice klas gimnazjalnych: IIIa, IIIf i Ia, była promocja zdrowego stylu życia i przygotowanie dla społeczności szkolnej zdrowych i pysznych kanapek.

Dziękujemy wszystkim „głodomorom”, którzy przyczynili się do zebrania funduszy dla „Domu Nadziei”.

Więcej informacji o akcji charytatywnej i działalności „Domu Nadziei” można odnaleźć na stronach kilometrydobra.pl/kilometrydobra.pl/domnadziei/ i domnadziei.pl/.

 • DSC_0164
 • DSC_0165
 • DSC_0168
 • DSC_0169

Zawsze warto być człowiekiem...

Opiekunki Szkolnego Koła PCK serdecznie dziękują uczennicom Beacie Gwóźdź z klasy III d i Agnieszce Masik z klasy III c za uratowanie kociego istnienia. Dziewczęta przez kilka dni próbowały pomóc poranionemu kotu błąkającemu się w pobliżu osiedla domków jednorodzinnych niedaleko naszej szkoły.

W końcu się udało! Beata i Agnieszka dotarły z kocią znajdą do weterynarza, który zajął się fachowo obrażeniami. Kot znalazł swój nowy dom u Agnieszki.

Dziękujemy Beacie i Agnieszce za wspaniałą postawę!!!

Cichy Kąt - podziękowanie

Dziękujemy wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, którzy wsparli trzecią odsłonę akcji charytatywnej na rzecz tarnogórskiego schroniska "Chichy Kąt" oraz Bytomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami reprezentowanego przez Panią Aleksandrę Babecką. To dzięki Państwa zaangażowaniu i pomocy zwierzęta będące pod opieką obu instytucji będą miały wygodne kołderki, posłania oraz smaczną karmę!!!

Pamiętajcie! Akcja trwa nadal. Jeśli chcecie pomóc potrzebującym zwierzętom, możecie przynosić do p. Maruszczyk, do p. Przepadło lub do sekretariatu szkoły karmę, środki czystości, koce, ręczniki, obroże, smycze, miski.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom!!!

 • 1a
 • 1b
 • DSC_0154
 • DSC_0155
 • DSC_0159

Etap okręgowy Eskulapiady

Uczennica Klaudia Krzyżańska z klasy IIIf gimnazjum reprezentowała naszą szkołę i miasto w okręgowym etapie XXIII edycji Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia (tzw. "Eskulapiadzie"). Konkurs odbył się 23 marca 2015 r. w Śląskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Katowicach.

Klaudia Krzyżańska znalazła się w elitarnym gronie 16 najlepszych uczniów zakwalifikowanych do etapu okręgowego w naszym województwie. Do podium zabrakło zaledwie kilku punktów. Należy podkreślić, że akcja profilaktyczna przygotowana przez naszą uczennicę była jedną z najwyżej ocenionych przez fachowe jury.

Opiekunki Szkolnego Koła PCK - Monika Maruszczyk i Justyna Przepadło - dziękują Klaudii Krzyżańskiej za udział w Eskulapiadzie oraz wielki wysiłek włożony w przygotowanie się do rozgrywek szkolnych, rejonowych i okręgowych.

 • DSC_0130
 • DSC_0135
 • DSC_0139

"Cichy Kąt" dla zwierząt

Rusza trzecia odsłona całorocznej akcji dobroczynnej dla zwierząt ze schroniska "Cichy Kąt" i Bytomskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Zapraszamy wszystkich nieobojętnych do pomocy! Prosimy o przynoszenie karmy dla psów i kotów, obroży, smyczy, koców, ręczników (nie muszą być nowe!), środków czystości, zabawek i i smakołyków dla zwierząt. Dary prosimy przynosić do pani Maruszczyk (105C), do pani Przepadło (3A) lub do sekretariatu szkoły do 31 marca.

Za każdą okazaną pomoc serdecznie dziękujemy!

 • IMG_7906
 • Pies

Zadbaj o swoje ciało

W dniach 16-22 lutego 2015 r. odbyła się akcja prozdrowotna „Zadbaj o swoje ciało”, która przeznaczona była dla uczniów gimnazjum i liceum oraz pracowników szkoły. Jej pomysłodawczynią i organizatorką była Klaudia Krzyżańska z klasy III f.

Klaudia szefowała zespołowi, w którym udzielały się Paulina Stajniak i Natalia Ozga z tej samej klasy. Projekt wykonany przez Klaudię odbywał się w ramach przygotowań uczennicy do okręgowego etapu XXIII Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia (tzw. „Eskulapiada”), który odbędzie się w Katowicach 20 marca 2015 r.

Na akcję przygotowaną i koordynowaną przez Klaudię składały się następujące przedsięwzięcia:

 • Przeprowadzenie ankiety diagnostycznej wśród uczniów gimnazjum i liceum, a następnie jej analiza i prezentacja wyników
 • Przeprowadzenie prelekcji edukacyjnych „Zadbaj o swoje ciało” łącznie w ośmiu klasach na bazie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczennicę
 • Wykonanie doświadczenia ukazującego negatywny wpływ alkoholu na ludzkie narządy (do doświadczenia wykorzystano spirytus i kurzą wątróbkę)
 • Przeprowadzenie wśród uczestników zajęć testu wiedzy, jego ocena i prezentacja wyników
 • Przygotowanie i rozdanie nauczycielom przepisów na zdrowe przekąski
 • Wykonanie i rozwieszenie w szkole plakatów edukacyjnych „Zadbaj o swoje ciało”
 • Przygotowanie i degustację przez nauczycieli i uczniów zdrowych kanapek przygotowanych przez Klaudię

Uczennice biorące udział w akcji przypomniały społeczności szkolnej, w jaki sposób zdrowo się odżywiać, dbać o kondycję i zachować zdrowie.

Opiekunki Szkolnego Koła PCK, mgr Monika Maruszczyk i mgr Justyna Przepadło serdecznie dziękują koordynatorce akcji - Klaudii Krzyżańskiej oraz Paulinie Stajniak i Natalii Ozga za wzorowe przygotowanie projektu prozdrowotnego, wytrwałość i ogrom pracy włożonej w organizację.

Relację zdjęciową z akcji oraz analizę przeprowadzonych ankiet i testów wiedzy można obejrzeć na prezentacjach przygotowanych przez Klaudię Krzyżańską, a zdjęcia wykonane zostały przez Klaudię Krzyżańską, Paulinę Stajniak, Natalię Ozgę i Justynę Przepadło.

Zobacz analizę ankiet i testów wiedzy w formie prezentacji Power Point (wersja 2010 albo wyższa) lub pliku PDF.

Zobacz relację zdjęciową w formie prezentacji Power Point (wersja 2010 albo wyższa) lub pliku PDF.

Wydawca
Dyrektor ZSO nr 5 w Bytomiu
Alfred Kijowski
Opiekun serwisu
Jolanta Bednorz
Stałe tematyczne zespoły redakcyjne
Bytomskie Koło Terenowe PTG

Justyna Przepadło
Marta Guja
Karina Dyba
Monika Maruszczyk
Szkolne Koło PCK
Justyna Przepadło
Justyna Janicka
Monika Maruszczyk
Marta Guja
Szkolne Koło LOP
Karina Dyba
Osiągnięcia
Krystyna Marusiak
Biblioteka
Justyna Janicka
Monika Maruszczyk
Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Marta Guja
Anna Mrozek
Samorząd Uczniowski Liceum
Anna Okwiecińska
Joanna Sitek
Zespół redakcyjny bieżącego roku szkolnego
Teksty
Jolanta Bednorz
Joachim Bednorz
Anna Meiser
Zdjęcia
Archiwum UM w Bytomiu
Archiwum ZSO 5 w Bytomiu