Bieg po zielony liść

Nie zabrakło naszej drużyny w powiatowym konkursie ekologicznym pod hasłem "Bieg po zielony liść". Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i sprawnością fizyczną. Konkurs odbył się dnia 8 maja 2014 r. w pięknej scenerii Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla w Bytomiu. Uczniowie musieli nie tylko pokonać duże odległości w parku, ale również odpowiedzieć na wylosowane pytania na 7 stanowiskach.

Staw i jezioro jako przykład ekosystemu

Nasi uczniowie uczestniczyli 11 kwietnia 2014 w konferencji pod hasłem "Jezioro jako przykład ekosystemu" w Muzeum Górnośląskim połączonej z podsumowaniem wyników Rejonowego Konkursu pod tym samym tytułem.

I miejsce w rejonowym konkursie wiedzy zajęła Weronika Kurczyna z klasy IIIa gimnazjum. Nikodem Bartnik z klasy IIb otrzymał wyróżnienie w rejonowym konkursie multimedialnym dla szkół gimnazjalnych, a Przemysław Łętowski z klasy IA LO - wyróżnienie dla szkół ponadgimnazjalnych.

Gratulujemy uczniom!

Czerwiec polski

Nasza szkoła przystąpiła do projektu organizowanego przez Muzeum Górnośląskie - poznania historii małego pluskwiaka, czerwca polskiego (wpisanego obecnie do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych).

Dawniej z czerwca polskiego uzyskiwano czerwony barwnik, który służył do barwienia tkanin, naszej flagi oraz szat królewskich. Owad ten żywił się korzeniami rośliny - czerwiec trwały.

Pracownicy Muzeum rozesłali do bytomskich szkół papierowe modele wraz z "paszportem przewozowym". Szczegółowy opis powitania takiego modelu w naszej szkole można przeczytać tutaj.

Wycieczka licealistów

Uczniowie klasy I LO pod opieką wychowawczyni pani Anny Okwiecińskiej i nauczycielki biologii byli 17 października 2013 r. na wycieczce w Rudach Raciborskich. Uczniowie oprócz historii Opactwa zapoznali się ciekawymi gatunkami drzew i krzewów rosnących w zabytkowym parku przypałacowym, w którym aż 20 drzew to Pomniki Przyrody. Kolejnym punktem programu był wyjazd do szkółki kontenerowej w Nędzy. Tam zapoznano się z procesem produkcji sadzonek i wykorzystaniem mikoryzy dla lepszego rozwoju drzew. W udostępnionej sali gospodarze obiektu przeprowadzili zajęcia warsztatowe, na których uczniowie oglądali zjawisko mikoryzy pod binokularem. Zaprezentowano również film związany z tym procesem. Na zakończenie wycieczki gospodarze przygotowali dla nas ognisko.

Spotkania z biologią

27 września 2013 r. nauczycielki biologii zorganizowały wyjazd dla zainteresowanych uczniów liceum i gimnazjum na Wydział Biologii w Katowicach. Uczniowie w ramach "Spotkania z biologią" uczestniczyli w 3 pokazach ukazujących w ciekawy sposób ludzki organizm i procesy w nim zachodzące. W tych pokazach zaprezentowano nowoczesny sprzęt badawczy i diagnostyczny.

Sprzątanie świata

Przeprowadzono akcję "Sprzątania Świata" - pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę” na terenie szkoły oraz w lesie miechowickim. Klasy gimnazjum przygotowały plakaty dotyczące segregacji odpadów i ochrony środowiska. W holu szkoły zorganizowano wystawę tych prac. Uczniowie klas I i III LO sprzątali teren ścieżki dydaktycznej w pobliskim lesie. Wykonano również dwie gazetki związane z tematyką tegorocznej akcji. Opiekunami akcji byli nauczyciele biologii i wychowania fizycznego.