Bieg po zielony liść

Nie zabrakło naszej drużyny w powiatowym konkursie ekologicznym pod hasłem "Bieg po zielony liść". Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, umiejętnościami i sprawnością fizyczną. Konkurs odbył się dnia 8 maja 2014 r. w pięknej scenerii Parku Miejskiego im. Franciszka Kachla w Bytomiu. Uczniowie musieli nie tylko pokonać duże odległości w parku, ale również odpowiedzieć na wylosowane pytania na 7 stanowiskach.

Staw i jezioro jako przykład ekosystemu

Nasi uczniowie uczestniczyli 11 kwietnia 2014 w konferencji pod hasłem "Jezioro jako przykład ekosystemu" w Muzeum Górnośląskim połączonej z podsumowaniem wyników Rejonowego Konkursu pod tym samym tytułem.

I miejsce w rejonowym konkursie wiedzy zajęła Weronika Kurczyna z klasy IIIa gimnazjum. Nikodem Bartnik z klasy IIb otrzymał wyróżnienie w rejonowym konkursie multimedialnym dla szkół gimnazjalnych, a Przemysław Łętowski z klasy IA LO - wyróżnienie dla szkół ponadgimnazjalnych.

Gratulujemy uczniom!

Czerwiec polski

Nasza szkoła przystąpiła do projektu organizowanego przez Muzeum Górnośląskie - poznania historii małego pluskwiaka, czerwca polskiego (wpisanego obecnie do Czerwonej Księgi gatunków zagrożonych).

Dawniej z czerwca polskiego uzyskiwano czerwony barwnik, który służył do barwienia tkanin, naszej flagi oraz szat królewskich. Owad ten żywił się korzeniami rośliny - czerwiec trwały.

Pracownicy Muzeum rozesłali do bytomskich szkół papierowe modele wraz z "paszportem przewozowym". Szczegółowy opis powitania takiego modelu w naszej szkole można przeczytać tutaj.

Wycieczka licealistów

Uczniowie klasy I LO pod opieką wychowawczyni pani Anny Okwiecińskiej i nauczycielki biologii byli 17 października 2013 r. na wycieczce w Rudach Raciborskich. Uczniowie oprócz historii Opactwa zapoznali się ciekawymi gatunkami drzew i krzewów rosnących w zabytkowym parku przypałacowym, w którym aż 20 drzew to Pomniki Przyrody. Kolejnym punktem programu był wyjazd do szkółki kontenerowej w Nędzy. Tam zapoznano się z procesem produkcji sadzonek i wykorzystaniem mikoryzy dla lepszego rozwoju drzew. W udostępnionej sali gospodarze obiektu przeprowadzili zajęcia warsztatowe, na których uczniowie oglądali zjawisko mikoryzy pod binokularem. Zaprezentowano również film związany z tym procesem. Na zakończenie wycieczki gospodarze przygotowali dla nas ognisko.

Spotkania z biologią

27 września 2013 r. nauczycielki biologii zorganizowały wyjazd dla zainteresowanych uczniów liceum i gimnazjum na Wydział Biologii w Katowicach. Uczniowie w ramach "Spotkania z biologią" uczestniczyli w 3 pokazach ukazujących w ciekawy sposób ludzki organizm i procesy w nim zachodzące. W tych pokazach zaprezentowano nowoczesny sprzęt badawczy i diagnostyczny.

Sprzątanie świata

Przeprowadzono akcję "Sprzątania Świata" - pod hasłem „Odkrywamy czystą Polskę” na terenie szkoły oraz w lesie miechowickim. Klasy gimnazjum przygotowały plakaty dotyczące segregacji odpadów i ochrony środowiska. W holu szkoły zorganizowano wystawę tych prac. Uczniowie klas I i III LO sprzątali teren ścieżki dydaktycznej w pobliskim lesie. Wykonano również dwie gazetki związane z tematyką tegorocznej akcji. Opiekunami akcji byli nauczyciele biologii i wychowania fizycznego.
Wydawca
Dyrektor ZSO nr 5 w Bytomiu
Alfred Kijowski
Opiekun serwisu
Jolanta Bednorz
Stałe tematyczne zespoły redakcyjne
Bytomskie Koło Terenowe PTG

Justyna Przepadło
Marta Guja
Karina Dyba
Monika Maruszczyk
Szkolne Koło PCK
Justyna Przepadło
Justyna Janicka
Monika Maruszczyk
Marta Guja
Szkolne Koło LOP
Karina Dyba
Osiągnięcia
Krystyna Marusiak
Biblioteka
Justyna Janicka
Monika Maruszczyk
Samorząd Uczniowski Gimnazjum
Marta Guja
Anna Mrozek
Samorząd Uczniowski Liceum
Anna Okwiecińska
Joanna Sitek
Zespół redakcyjny bieżącego roku szkolnego
Teksty
Jolanta Bednorz
Joachim Bednorz
Anna Meiser
Zdjęcia
Archiwum UM w Bytomiu
Archiwum ZSO 5 w Bytomiu