Szkolne Seminarium Mickiewiczologiczne zakończone

„Polały się łzy me czyste, rzęsite…” – tak zakończył jeden ze swoich wierszy Adam Mickiewicz, tak też rozpoczął jeden ze swoich wykładów prof. Maciej Szarogot z Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. A wykład rozpoczął zorganizowane w naszej szkole 30 listopada 2017 r. Seminarium Mickiewiczologiczne. Patronem tej naukowej imprezy szkolnej był Wydział Filologiczno – Historyczny Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. To z tą Uczelnią dwa lata temu nasza szkoła podpisała list intencyjny o współpracy. Od tamtej pory pracownicy Akademii oraz jej doktoranci przeprowadzają dla nas wykłady i zajęcia warsztatowe, a także inspirują do działań upowszechniających kulturę i literaturę, uczestniczą w realizowanych konkursach literackich i czytelniczych. Szkolne Seminarium Mickiewiczologiczne skierowaliśmy przede wszystkim do licealistów. Dla nich to świetna okazja,  aby powtórzyć wiadomości przed maturą. W Seminarium uczestniczyła także III b gimnazjum jako klasa innowacyjna, która przygotowała wystawę „Duch Poezji” . W programie Seminarium był wykład prof. Macieja Szargota, wspomniana ekspozycja oraz „Zabawy z Mickiewiczem”, czyli „Odgadnijcie tytuł utworu”, „Sondaż” i filmy gimnazjalistów (klasa IIa i IIIb pod kierunkiem Anny Meiser) inspirowane twórczością Adama Mickiewicza. Dodatkowo zaprosiliśmy naszych pierwszoklasistów na pokaz filmików do tekstów Adama Mickiewicza. Dzieci przyjęły filmy bardzo entuzjastycznie,  bo o to chodziło. Szczególne podziękowania kierujemy do prof. Macieja Szargota. Wykład był niezwykle ciekawy i inspirujący. Warto zauważyć także zaangażowanie sporej części klasy III b w organizację imprezy – tych, którzy wykonali wystawę i tych, którzy „czarująco” opiekowali się imprezą od strony technicznej (widać na zdjęciu).

Hola Dominikana!

29 listopada 2017 r. odbyło się kolejne spotkanie PTG Bytom i miłośników geografii oraz turystyki. Tym razem naszym gościem była znana nam miechowicka podróżniczka mgr Elżbieta Beblik, która zrelacjonowała nam swój pobyt na Dominikanie. Poznaliśmy historię oraz elementy geografii fizycznej i społeczno-ekonomicznej regionu atrakcje turystyczne oraz wyróżniki kuchni dominikańskiej. Dowiedzieliśmy się także o problemach, z jakimi zmagają się mieszkańcy wyspy, a szczególnie imigranci haitańscy.

3 miejsce w powiatowym konkursie

Mateusz Gniadzik z klasy 2a oraz Adam Andrzejak z klasy 2b wzięli udział w powiatowym konkursie matematyczno-fizycznym pod hasłem "Z matematyką i fizyką za pan brat". Konkurs odbył się w Gimnazjum nr 7 w Bytomiu i wzięli w nim udział uczniowie nie tylko z bytomskich szkół gimnazjalnych. Mateusz Gniadzik zajął 3 miejsce! Serdecznie gratulujemy Mateuszowi oraz paniom uczących go matematyki - Jolancie Bednorz oraz fizyki - Krystynie Marusiak. Dla chłopaków było to bardzo fajne doświadczenie.

Muzyczny blask, mrok i półcień

To tytuł poranka edukacyjnego, który odbył się dnia 29.11.2017 roku w przepięknej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. My również tam byliśmy! Organizatorką wyjazdu była pani Kornelia Matysiok, której bardzo dziękujemy za fantastyczne przeżycia.