• Aktualności

      • Zakończenie roku szkolnego SP 26

      • O godzinie 10:30 rok szkolny zakończyli uczniowie SP 26. Występ przygotowały pierwszki. Było jak zwykle mnóstwo emocji, kolorowo i bardzo wesoło.

       Podziękowania otrzymali nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice.

      • Pożegnaliśmy ostatnich gimnazjalistów...

      • Dzisiaj o godzinie 9:00 Kennedy pożegnał ostatnich gimnazjalistów. Była akademia, czerwone paski, gwiazdy sportu, gwiazda matematyki. Były nagrody, kwiaty, piosenki...

       Czas na nowy etap w ich życiu. Życzymy powodzenia w rekrutacji do nowych szkół no i przede wszystkim udanych wakacji!

      • Nocne czuwanie w Kennedy'm

      • W nocy z 7 na 8 czerwca 2019 odbyło się w naszej szkole I Nocne Czuwanie Młodych pod hasłem " Nie czas teraz wstydzić się ewangelii ale czas głosić ją na dachach". Organizatorem czuwania była parafia Bożego Ciała w Bytomiu Miechowicach w porozumieniu ze ZSO nr 5. To całonocne spotkanie łączyło w sobie propozycje modlitewne (modlitwa, śpiew, czuwanie, Eucharystia) oraz elementy integracyjne, kulturalne i sportowo – zabawowe.

       W czasie czuwania odbył się także koncert ks. Jakuba Bartczaka, a po części refleksyjnej, która odbyła się w kościele uczestnicy mogli zagrać w bilard, pig-ponga, siatkówkę, gry planszowe, a także wziąć udział w tańcach integracyjnych oraz karaoke. Spotkanie zakończyło się o godzinie 6.00 wspólnym tańcem belgijskim. Celem czuwania było integrowanie młodzieży wokół chrześcijańskich wartości oraz wyrażenie radości z bycia człowiekiem wierzącym. W czuwaniu uczestniczyła młodzież z terenu Bytomia, a także: Pyskowic, Toszka oraz Zabrza.

      • JUMP WORLD

      • Podczas wytężonej pracy, nauki i przygotowań do końca roku szkolnego, przyszedł czas na zastrzyk dobrej zabawy. Dzięki pomysłowości naszej Pani udało nam się połączyć świętowanie Dnia Dziecka i Dnia Sportu w jedną, wyskokową zabawę. Tym razem zawitaliśmy do małpiego raju, czy Jump World-u. Były śmiechy, chichy, skoki,a nawet salta. Każdy zaliczył wielki skok w pianki, a nasi najsilniejsi zawodnicy spróbowali swoich sił na równoważni.

       Bardzo nas zmęczyła ta skoko-zabawa, dlatego na koniec posililiśmy się pyszną, cieplutką pizzą. Na pewno jeszcze tam wrócimy!

      • Najważniejsza jest profilaktyka czyli kolejna odsłona współpracy Kennedy'ego z Centrum Onkologii w Gliwicach

      • 12 czerwca 2019r. w ramach współpracy z Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej - Curie Oddział w Gliwicach gościliśmy Panią dr n. med. Alicję Dylę, która przeprowadziła zajęcia z profilaktyki nowotworowej. W prelekcji wzięli udział z osobna: dziewczęta i chłopcy z klas VII a SP, klas III gimnazjum oraz klasy II A LO.

       Pani doktor zachęcała od samokontroli oraz szkoliła uczniów w tym zakresie. Ponadto zwróciła uwagę na czynniki sprzyjające zachorowalności na nowotwory różnego typu, jak: palenie papierosów i e-papierosów, spożywanie alkoholu, otyłość, brak aktywności fizycznej i in. 

       Serdecznie dziękujemy Pani doktor za cenne informacje prozdrowotne, a panu Tomaszowi Narodowskiemu za organizację spotkania 

      • Miechowice Cup zostaje w Kennedy'm!

      • Reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 26 zwyciężyła w pierwszym turnieju Miechowice Cup. W finale nasi zawodnicy pokonali 1:0 reprezntację SP54. Wynik ustalił Krzysiu Łaba, po skutecznej egzekucji bezpośredniego rzutu wolnego sprzed pola karnego przeciwników. 

       W znaczniu dosłownym finał ustawił wysoko poprzeczkę naszym reprezentom. Na przeciw stanęła bowiem drużyna rosłych uczniów SP54, wyraźnie górująca wzrostem i walorami fizycznymi nad naszymi piłkarzami. Nie jestem ekspertem piłkarskim. Jednak w czasie finału nawet laik dostrzegał subtelną więź między trenerem i zawodnikami, którzy podczas zmagań na boisku reagowali na taktyczne uwagi i motywacje trenerów Tomasza Waca i Mateusza Markiewicza, kierowane indywidualnie do młodych piłkarzy. Toteż wydawało się, że naszych zawodników na boisku jest dwa razy więcej niż przeciwników. I ta ich szczególna ruchliwość, nieustępliwość, walka o każdy metr boiska, o każdą piłkę oraz dyscyplina taktyczna zadecydowały o sukcesie naszej drużyny. Oraz walor własnego boiska.

       Przeprowadzenie turnieju u schyłku roku szkolnego to także test uczniów praujących z trenerem Tomaszem Wacem przez cały rok. Trzon reprezentacji stanowią bowiem uczniowie klasy 5a, oddziału sportowego o specjalizacji piłka nożna.

       Bojowe nastroje w drużynach, pasjonujące mecze, olbrzymie emocje, żywa reakcja publiczności na wydarzenia na boisku, radosna atmosfera oraz wzorowa organizacja przez prof. Mateusza Markiewicza i prof. Tomasza Waca pozwalają optymistycznie oczekiwać na kolejną odsłonę Miechowice Cup w czerwcu przyszłego roku.

       A okazały puchar przechodni co najmniej przez rok będzie cieszył oko naszej społeczności i przypominał o tegorocznym triumfie.

       Joachim Bednorz

      • Miechowice Cup

      • Miechowice Cup. Od 5.06.2019 r. ta nazwa będzie kojarzyć się z turniejem piłki nożnej o puchar przechodni dyrektora naszej Szkoły.

       W zamyśle pomysłodawców rozgrywki będą wznawiane corocznie. Dzisiaj przyjadą do nas drużyny zaprzyjaźnionych szkół podstawowych, a ich rywalizacja, w tej pierwszej odsłonie turnieju, sprawdzi także jakość i nowoczesność naszego nowego boiska piłkarskiego. Wiemy, że to tylko formalność, bowiem inwestycję zrealizowano profesjonalnie.

       W zawodach wystartuje także nasza reprezentacja, przygotowana przez prof. Tomasza Waca. Wśród zgłoszonych drużyn trudno wskazać zdecydowanego faworyta. To pozwala społeczności Kennedyego snuć marzenia o triumfie w tej pierwszej, historycznej edycji turnieju.

       Ciężar organizacji turnieju wziął na siebie prof. Mateusz Markiewicz. Pomaga mu w tym zadaniu prof. Tomasz Wac oraz administracja szkoły.

       Joachim Bednorz

      • Od 13 maja rusza rekrutacja kandydatów do VIII LO

      • Trwają ostatnie prace przygotowawcze do uruchomienia platformy naborowej, w tym do naszego VIII LO,

       Od 13 maja rusza rejestracja kandydatów. Potrwa do 25 czerwca br.

       Absolwenci 8. klas szkół podstawowych rekrutują się przez stronę https://slaskie-posp.edu.com.pl, absolwenci oddziałów ginazjalnych przez stronę https://slaskie-pogim.edu.com.pl

       Uczniowie naszego liceum ogólnokształcącego będą uczyć się wybranych przedmiotów w zakresie rozszerzonym. I tak, abolwentom 8. klasy szkół podstawowych kandydującym do pierwszej klasy naszego VIII Liceum ogólnokształcącego proponujemy wybór dwóch lub trzech przedmiotów spośród: biologii, chemii, geografii, języka angielskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Nauczanie rozpocznie się już w klasie pierwszej. Natomiast absolwenci 3. klas gimnazjalnych wybiorą przedmioty rozszerzone z palety: biologia, chemia, geografia, historia i matematyka.

       W tym zadaniu chętnie i skutecznie pomożemy każdemu uczniowi. W okresie rekrutacji w każdy poniedziałek od 15:30, w sekretariacie Kennedy'ego doradzimy, jak zarejestrować się na platformie i wyprowadzić wszystkie niezbędne dane. Przyjdź, zapraszamy!

      • Sesja naukowa w 90 rocznicę założenia Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Katowicach

      • 4 czerwca 2019r. uczniowie klasy II A LO oraz klasy 3 b gimnazjum wzięli udział w sesji naukowej "Geografia i geografowie na Górnym Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim w 90 rocznicę założenia Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Katowicach. Jako szkoła współpracująca z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego oraz Katowickim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Geograficznego mogliśmy uczestniczyć wydarzeniu, które odbyło się w gmachu Biblioteki Śląskiej w Katowicach.

       Uczniowie Kennedy'ego wysłuchali wykładów i wystąpień: 

       • Dr hab. Adama Hibszera „Początki działalności Oddziału PTG w Katowicach” 
       • Prof. UŚ dr hab. Urszuli Mygi-Piątek „Współczesne kierunki badań geograficznych w Uniwersytecie Śląskim”Dr hab. Renata Dulias „Krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego na tle granic przyrodniczych”
       • Dr hab. Damiana Absalona „Zbiorniki wodne i ich możliwości w kontekście łagodzenia skutków zmian klimatu (na przykładzie miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii)”
       • Prof. dr hab. Jerzego Runge „Społeczno-gospodarcze i przestrzenne wyzwania przemian konurbacji katowickiej”
       • Dr hab. Sławomira Sitka „Aktualne problemy demograficzne i gospodarcze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii”

       Justyna Przepagło i Marta Guja

      • Spływ kajakowy klasy 7a

      • 3 czerwca klasa 7a postanowiła spędzić na sportowo. Wybrali się pod opieką prof. Marusiak oraz rodziców pani Izabeli Herok i pana Janusza Matysa na spływ kajakowy Małą Panwią. Pokonali 10 km szlak wodny od przystani „Amazonka” w Kolonowskim aż do przystani w Krasiejowie. Po przeżyciu niezapomnianych przygód i zjedzeniu własnoręcznie upieczonych kiełbasek szczęśliwie wrócili do domu. Czy za rok wrócą na spływ? Kto wie? Może? Na pewno warto pójść ich przykładem.

       Krystyna Marusiak

      • II Interdyscyplinarny Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm

      • 28 maja 2019r. odbył się w naszej szkole "II Interdyscyplinarny Festiwal Podróżniczy w Kennedym". Uczestniczyli w nim uczniowie klas III gimnazjum oraz przedstawiciele zaproszonych szkół.

       Przygotowano dla nich szereg atrakcyjnych warsztatów m.in.: warsztaty kaligrafii, prelekcje o Japonii i Chorwacji, warsztaty podróżniczo-historyczne, zajęcia w biurze wizowym oraz w kantorze wymiany walut, warsztaty z biogeografii.Nietypowy dzień odbył się dzięki twórczemu zaangażowaniu nauczycieli ZSO Nr 5 w Bytomiu  oraz  uczniów klasy III b gimnazjum, a także merytorycznemu wsparciu mgr Tomasza Bazana z Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

       Justyna Przepadło

      • To już 10 lat współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

      • 28 maja 2018r. to dzień szczególny dla naszej szkoły. W ramach trwającej nieprzerwanie od 10 lat współpracy ze Stacją Morską im. Profesora Krzysztofa Skóry odbył się finał Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego o Morzu Bałtyckim dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjów.  W konkursie uczestniczyło 25 szkół z całego województwa śląskiego. Ostateczny werdykt zapadł 600 km od Bytomia, czyli w Stacji Morskiej w Helu.

       I miejsce zdobyła Anna Pilecka, miejsce II - Emilia Jamrocha, III - Hanna Cichocka, a wyróżnienia otrzymały Emilia Dobrzańska oraz Kaja Mazurkiewicz.

       Finałowi konkursu, jak zawsze- towarzyszyła Naukowa Konferencja Bałtycka. Dzięki rozwiązaniom technologiczno-internetowym zebrani uczestniczyli w wykładzie mgr Wojciecha Górskiego ze Stacji Morskiej  im. Prof. Krzysztofa Skóry. Nasz internetowy gość opowiedział o działalności stacji, efektach prac Błękitnej Szkoły, zagrożeniach jakie sprawia Bałtykowi nasilająca się antropopresja, dalszych kierunkach ochrony ssaków bałtyckich, a ponadto uzasadnił werdykt jurorów konkursu bałtyckiego.

       Kolejny wykład, autorstwa mgr Anny Meiser z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie,  to humanistyczne reminiscencje dotyczące morza: "Morze w literaturze nie tylko romantycznej". Rozważania te doskonale wpisały się w podtytuł konferencji "Morze Bałtyckie- z naszej perspektywy".

       Powyższe naukowe działania były objęte honorowymi patronatami Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Serdecznie dziękujemy za pomoc w organizacji tych wydarzeń prelegentom oraz naszym Przyjaciołom z Błękitnej Szkoły - mngr Justynie Kąpie, mgr Monice Sellin, mgr Wojciechowi Górskiemu oraz mgr Mikołajowi Kossowi.

      • Mistrzostwa Bytomia w Biegach na Orientację

      • W dniu 21.maja 2019 r. uczniowie nasi w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej brali udział w Drużynowych Mistrzostwach Bytomia w Biegu na Orientację. Nasza drużyna dziewcząt w składzie: Julia Suchanowska, Vanessa Czenczek, Natalia Erd, Magda Nowak, zajęły pierwsze miejsce zdobywając złote medale i tytuł Mistrzyń Bytomia.

       Dodatkowo indywidualnie, pierwsze miejsce i złoty medal zdobyła Julia Suchanowska, trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła Vanessa Czenczek. Drużyna dziewcząt jako Mistrzynie Bytomia wzięły udział w Mistrzostwach Województwa Śląskiego które odbyły się w lasach mikołowskich.

       Drużyna chłopaków w składzie: Mateusz Gniadzik, Miłosz Glanc, Dominik Pawełczak - zajęli drugie miejsce zdobywając srebrne medale i tytuł Wicemistrzów Bytomia.

       Wszystkim zawodnikom i ich rodzicom   GRATULUJEMY!
       Mirosław Gawęcki

      • II Interdyscyplinarny Festiwal Podróżniczy w Kennedy'm

      • Serdecznie zapraszamy do wspólnego "podróżowania" w Kennedy'm uczniów klas III gimnazjów oraz klas VIII szkół podstawowych. W programie liczne warsztaty i dużo dobrej zabawy i edukacji. Zapraszamy!

      • Gryfno Godka w Piekarach Śląskich

      • Piekary Śląskie 8.05.2019 r. Dziś był dzień wyjątkowy i bardzo ważny dla naszej klasy. Po raz pierwszy w krótkiej, wspólnej historii wzięliśmy udział w ważnym dla naszego regionu konkursie Gryfnej Godki w Piekarach Śląskich. Naszą klasę i zarazem szkołę reprezentowała  silna grupa w składzie: Kamila, Nadia O., Nadia C., Zuzia, Kacper, Stasiu i Adaś. Zaprezentowali się oni w wierszach Jana Brzechwy w przekładzie na język śląski autorstwa pana Marka Szkołtyska. Mimo ogromnej tremy i przejęciu nasi koledzy świetnie sobie poradzili. Mocno wszyscy trzymaliśmy za nich kciuki. I niezależnie od werdyktu jury – dla nas cała siódemka jest wygrana. W przygotowaniach do tej imprezy naszym kolegom pomagali: mgr Mirosława Bryk oraz Kochani Rodzice. Ogromnie im gratulujemy i jesteśmy bardzo dumni!

       Hasło przewodnie brzmi: Drugo  „A” gware  slónskom zna/o- heja hej- trzymcie się ludkowie roztomili….

      • Matematyczne sukcesy naszych gimnazjalistów

      • Uczniowie Kennedy'ego brali udział w kilku konkursach matematycznych. W niektórych rywalizowali z uczniami z sąsiednich miast - było to Miejski Konkurs Matematyczny "Strzał w X LO". Tutaj  Miłosz Glanc  z klasy 3A zdobył 12 miejsce.

       Dwa kolejne konkursy, to Międzynarodowy Kangur Matematyczny oraz Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Matematyki Olimpus - sesja wiosenna. A oto wyniki.

       Mateusz Gniadzik z klasy 3A zdobył:

       • wyróżnienie (2 miejsce w powiecie) w Kangurze Matematycznym
       • tytuł laureata (11 miejsce w Polsce) w Olimpusie

       Uczniowie byli przygotowywani przez nauczyciela matematyki - Jolantę Bednorz

      • Witaj Maj, Trzeci Maj!

      •  

       Witaj majowa jutrzenko,

       Świeć naszej polskiej krainie,

       Uczcimy ciebie piosenką,

       Która w całej Polsce słynie.

       Ref.

       Witaj maj, trzeci maj,

       U Polaków błogi raj (bis).

       W takim klimacie na zaproszenie Prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza delegacja Kennedy'ego świętowała 228. rocnicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 98. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego.

       Wierzący uczestnicy uroczystości modlili się w intencji Ojczyzny i Ziemi Śląskiej w kościele p.w. Świętej Trójcy podczas uroczystej mszy świętej sprawowanej przez ks. proboszcza Dariusza Grzeszczaka.. Uczestniczyli w niej włodarze miasta, posłowie na Sejm RP, bytomscy radni oraz przedstawiciele instytucji i urzędów służących społeczeństwu Bytomia. W homilii kaznodzieja ukazał chrześcijańskie dziecictwo Europy i Polski na tle wybranych życiorysów świętych kościoła katolickiego.

       Po eucharystii, przy pomniku Wolności, odbyła się oficjalna część obchodów upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3. Maja oraz III Powstanie Śląskie.

       W tym miejscu, niejako w kuluarach obchodów, udało się wrócić do tradycyjnych już rozmów z prof. Adamem Kubaczem o meandrach historii Śląska w czasch kształtowania się polskiej państwowości. Te rozmowy stały się już coroczną tradycją. O Korfantym, znaczeniu polskiej inteligencji, o czynnikach wpływających na wytyczanie granic odrodzonej II Rzeczpospolitej, polskim kapitale industrialnym... Fascynyjące, jak rzekomo marginalne zjawiska i niepozorne wydarzenia ukształtowały odrodzoną państwowość Polski z 1918 roku w jej granicach z tamtego okresu.

       Autor: Joachim Bednorz

        

      • Wojewódzki Konkurs Plastyczny o Morzu Bałtyckim dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz klas III gimnazjum

      • Serdecznie zapraszamy do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym o Morzu Bałtyckim. Organizatorem konkursu jest ZSO Nr 5 w Bytomiu oraz Bytomskie Koło Terenowe Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego.

       Patronami konkursu są: Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, Katowicki Oddział polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

       Finał konkursu, któremu towarzyszyć będzie doroczna Konferencja Naukowa "Morze Bałtyckie - z naszej perspektywy" odbędzie się 28 maja 2019r. w siedzibie organizatora.

      • Świadomi wartości, pewni celów, otwarci na przyszłość

      • Abiturienci  Kennedy'ego otrzymali świadectwa ukończenia szkoły.

      • W Szkole Podstawowej nr 26 odbędą się Mistrzostwa Miechowickich Przedszkoli